Ako pestovať orech kráľovský

Orech kráľovský je drevina, ktorá sa pestuje pre jeho jedlé semená. Tvorba a kvalita produkcie je podmienená agroekologickým podmienkam, výberom vhodného stanovišťa v neposlednom rade vo výbere odrody.  V klimatických podmienkach Slovenska sú najvhodnejšie odrody, ktoré kvitnú neskôr, čím sa predíde zničeniu úrody nepriaznivými jarnými mrazíkmi.

Optimálne lokality teplomilnej dreviny sú na južných, západných a východných predhoriach  a slnečných svahoch s výnimkou severného Slovenska a mrazových dolín. Ideálne podmienky má vo vinohradníckych oblastiach, kde stromy sú dobre osvetlené a majú dostatočný priestor. Druhový názov kráľovský vôbec nie je náhodný, z toho dôvodu, že zaberá veľký priestor v snahe prerásť a zatieniť okolité rastliny a zvíťaziť v boji o živiny a vodu. Z fyziologického hľadiska sa v koreňoch a listoch produkujú chemické látky, ktoré potláčajú rast okolitých rastlín pre obranu svojho životného priestoru. Pre zdravý a bujný rast je veľmi dôležitý dostatok vody v pôde, najmä v období od tvorby listov a intenzívneho rastu plodov, kedy sa dotvára jadro. Pri nedostatku pôdnej vlahy strom predčasne starne a vysychá. Životnosť stromu závisí od hĺbky zakorenia, preto ich nevysádzame na suchom stanovisku s plytkou a kamenistou pôdou, ale s hlbokou hlinitou pôdou s neutrálnou reakciou. To, že orech dokáže rásť aj v horších podmienkach, ešte nepredurčuje, že za tvrdou škrupinou sa skrýva nádherne vyvinutý orech. Aj napriek tomu by orech mal byť prirodzený krajinotvorný prvok väčších záhrad, či už umiestnený tradične pri chate alebo kompostoch.

Čo sa týka technológie pestovania, orechy je možné pestovať aj zo semena, alebo vysadením štepených orechových stromčekov. V prípade pestovania orecha zo semena je dôležitý správny výber odrody, najlepšie z rovnakej oblasti prispôsobený klimatickým a pôdnym podmienkam. Orechy sadíme na jeseň v spone aspoň 10m x 10m, keďže zaberá relatívne veľa miesta a majú bujný rast. Semenáče pestujeme v tvare polokmeňa a vyznačujú sa neskorým nástupom rodivosti, teda plody sa objavujú zhruba po 10 rokoch.  Plody sú zväčša menšie s tvrdou škrupinou a nie je ani isté, že budú takej istej kvality ako boli vysadené plody rodičovského stromu.

V snahe zintenzívniť kvalitu produkcie so skorším nástupom rodivosti bolo potrebné sa preorientovať na pestovanie štepených stromčekov, ktoré majú nižšie priestorové nároky .  Najrýchlejšie a najjednoduchšie je kúpa naštepeného mladého hrotiaka bez zapestovanej koruny s deklarovanou odrodou, keďže štepenie orecha je náročné aj pre profesionálov. Najvhodnejší je klasický ručný spôsob výsadby stromčekov v tvare štvrťkmeňa až polokmeňa do vykopanej jamy takej veľkej, aby sa do nej zmestili korene stromčekov  v spone 7m x 8m. Takto zasadené stromčeky na jar sa vyznačujú nástupom rodivosti už po 3 – 4 rokoch po vysadení. Z ohľadom na to, že orechy tvoria primerane pevné konáre, sú nenáročné na starostlivosť a vybudovanie opôr nieje potrebné.

Na vysadenom dvoj-trojročnom stromčeku tesne pred vypučaním skrátime rezom výhonky na jar, keď je vo výške 150 až 160 cm. Z kmeňa nakoniec odstránime všetok obrast rezom na konárový krúžok, ktorý nesmie byť poškodený. Na konci augusta ponecháme z vyrastených mladých výhonov na založenie koruny 3 – 4 základné konáre, ktoré tvoria prvé poschodie, ďalšie poschodia sa zakladajú voľne.  Rezné rany sa začistia dohladka nožíkom a zatrú sa naštepárskym voskom alebo balzamom. Orech je strom, ktorý roní miazgu, tzv. plače, keď sa vykoná rez v nevhodnom čase. Rez sa robí následne počas vegetácie koncom apríla alebo v severnejších oblastiach začiatkom mája, po vypučaní, keď sú prírastky letorastov dlhé 7  -10 cm.  Vtedy sa rezné rany dobre zaceľujú a už zvyčajne neslzia a rany sa do jesene zahoja. Spodný konár sa odstráni, ponechá sa striedik približne 160 – 180 cm od zeme. Rezom ošetrené koruny orechov vo vnútri koruny majú väčšiu asimilačnú plochu, sú viac osvetlené a tým sa zvyšuje aj úroda a kvalita plodov. Choré konáre zásadne režeme na konárový krúžok, ktorý taktiež nesmieme poškodiť a následne ošetriť. Náhradný rezný termín v auguste sa už neodporúča, nakoľko rezné rany sa nestihnú dobre zaceliť do zimy, čím by ich môže poškodiť mráz a tak vytvoriť vstupnú bránu pre choroby a škodcov. V prípade nevyhnutného augustového termínu rezania sa snažíme nerobiť veľké rany, pretože tie sa môžu hojiť až 10 rokov.

Štepenie alebo očkovanie orechov nepatrí medzi jednoduché spôsoby vegetatívneho rozmnožovania, vyžaduje presné metódy a v praxi nemajú vysokú úspešnosť. Záhradkársky kutilovia si môžu však vyskúšať naštepiť osvedčenú odrodu na svoj vypestovaný ročný alebo dvojročný semenáč. Najdokonalejšie spojenie očka s podpníkom je tzv. prstencové, manžetové očkovanie. Vo stromčekových škôlkach, kde sa pestuje viac výpestkov sa táto metóda nepoužíva.

Pokiaľ by ste chceli zaštepiť dvojročný výhonok do orechového podpníka, musí sa to urobiť v zimnom ročnom období a v teple, nakoľko v našich  klimatických podmienkach sa orech ujíma vonku veľmi zriedka. Vrúbeľ sa môže umiestniť na vhodný podpník, kým sa ablaktuje t. j. pokiaľ nezrastie na jar s podpníkom.  Vhodnými podpníkmi sú aj rôzne odrody vlašského orecha alebo orecha čierneho či popolavého.

Na záver je potrebné uviesť, že možno na začiatku sa môže zdať pestovanie orechov náročnejšie, keďže strom orecha sa len tak z konárov nezakorenia. Napriek tomu v konečnom dôsledku, pri správnych podmienkach prostredia, výberom vhodnej odrody a osvojení si určitých jednoduchých zásad pestovania si môže celá rodina pochutnávať na bohatstve ukrytom pod škrupinou aj niekoľko desaťročí. Najlepšou zásluhou pestovateľa je úžitok z vlastnej úrody a orechy k nim rozhodne patria, keďže dotvárajú tradičný jedálny lístok väčšiny slovenských domácností.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 34 Priemer: 3.1]
Komentáre
  1. 3 roky ago

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *